Pri stavbe nového domu alebo rekonštrukcii starého je mimoriadne dôležité myslieť aj na typ podlahy. V dnešnej dobe je na výber viacero možností, čo môže zamotať hlavu.

My sa dnes pozrieme na výhody ale aj nevýhody jednotlivých typov podláh, ktoré sú na Slovensku najpopulárnejšie.

Vinylové podlahy, dizajnové podlahy, originálne podlahy
Vinylové podlahy Da Vinci Martin

Drevené podlahy

Ich plusom je prirodzený vzhľad a jedinečná štruktúra. Drevo pôsobí upokojujúcim teplým dojmom, preto je vítaným materiálom predovšetkým v rodinnom dome. Drevo je trváce a v prípade poškodenia je možné drevenú podlahu prebrúsiť a znovu prelakovať.

Medzi ich nevýhody by sme mohli zaradiť zníženú odolnosť proti vlhkosti, kedy môže drevo znovu pracovať. Aj údržba drevenej podlahy je náročnejšia, špina sa horšie odstraňuje a aj samotné brúsenie je časovo a finančne náročná záležitosť.

Dlažba

Vďaka ich odolnosti voči vode sú dobrým riešením pre vlhké miesta ako napr. kúpeľne a predsiene. Ľahko sa udržujú a sú odolné voči škvrnám. K dispozícii sú tisíce tvarov a farieb z ktorých si vie vybrať každý.

Dlažba má tiež svoje nevýhody. Je studená na dotyk a aj príliš tvrdý materiál nie každému vyhovuje. Aj inštalácia je časovo a „prachovo“ náročnejšia a vyžaduje si skúsené ruky remeselníka. Aj v prípade poškodenia je potrebné mať v rezerve pár náhradných kusov, pretože výrobca nikdy nezaručí, že práve váš vzor sa bude vyrábať aj o pár rokov.

Laminátová podlaha

Cenovo dostupná alternatíva, kde je ale potrebné dať pozor na kvalitu spracovania. Vyššie a kvalitnejšie rady už sú cenovo niekde úplne inde, ako základné modely a za tú cenu sa vám oplatí možno skôr iný druh podlahy. Nevýhodou je aj nafúknutie a odskok podlahy v prípade, že dôjde k vyliatiu vody a oprava už nie je možná. Výmena síce je, ale je to pomerne náročné.


Liate ( epoxidové podlahy )

Významným plusom liatych alebo epoxidových podláh je ich estetika. Akýkoľvek vzor si vymyslíte, je možné realizovať. Originálne spracovanie zabezpečí, že podlahu máte jediný na svete. Najmä polyuretánová liata podlaha je mimoriadne príjemná aj na dotyk a vôbec nepôsobí chladne. Skvele zabezpečuje prenos tepla z podlahového kúrenia. Je mimoriadne pevná a odolná – či už voči mechanickému poškodeniu, ale aj škvrnám a znečisteniu.

Zo spomenutých podláh má asi najmenšie nároky na údržbu a opravy v prípade nečakaných nehôd.
Ak si prečítate výhody predchádzajúcich podláh, môžete si uvedomiť, že tento typ v sebe skĺbil takmer všetky ich výhody – od originality, cez pevnosť až po údržbu. K tomu sú liate podlahy bezšpárové, čo ocenia najmä alergici a milovníci dokonalého poriadku.

Nevýhodou tohto typu je o niečo vyššia cena, ktorá je ale kompenzovaná v podstate doživotnou trvácnosťou a potreba profesionála, ktorý má v sebe aj cit pre dizajn, aby výsledok bol pre vás dokonalý.

Radi túto „nevýhodu“ vyriešime za vás. Za roky našej praxe sme realizovali desiatky liatych podláh v rodinných domoch a firmách s originálnym vzorom. Pozrite sa na naše práce nižšie a inšpirujte sa. Budeme radi, ak sa nám ozvete a poviete nám svoju predstavu o dokonalej podlahe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *