Liaté podlahy, Da Vinci Martin
Liate podlahy, Da Vinci Martin

Epoxidová a polyuretánová liata podlaha sa stáva stále obľúbenejším riešením v interiéroch, ktoré kombinujú estetiku s odolnosťou. Tento materiál je ideálny pre rôzne miestnosti, vrátane obývacích izieb, kúpeľní, kuchýň a komerčných priestorov.

Tu je niekoľko krokov, podľa ktorých postupujeme pri našich realizáciách liatych podláh.

Na začiatku je potrebné odstrániť starú podlahu ( pri rekonštrukcii ) a dokonale vyčistiť povrch. Dôležitá je priľnavosť epoxidu k povrchu, preto je dôležité, aby bol povrch bez mastnôt, prachu a iných nečistôt, ktoré by mohli narušiť prepojenie medzi podkladom a liatou podlahou. Ideálne je, ak je podkladový povrch mierne drsný, čo pomôže naviazať obe vrstvy spolu.

Túto časť realizujeme brúsením veľkou diamantovou brúskou s odsávaním  a následným dôkladným čistením priemyselným vysávačom. Táto fáza je pre celkový výsledok najdôležitejšia.

Po príprave podkladu pristupujeme k aplikácii základného náteru, aby sa epoxid správne spojil s vaším podkladom.


Základný epoxidový náter dodá vašej podlahe dlhšiu životnosť a lepšiu priľnavosť k podkladu. Okrem toho utesní podklad a zníži riziko bublín a plynov vo vašom konečnom epoxidovom nátere.

Ak je podklad veľmi priepustný ( betón ), aplikujeme aj druhú vrstvu základného náteru špeciálnym valcom.

Po tejto fáze sa nanáša druhá vrstva, tzv. záškrab. 1 mm hrubý epoxidový náter je zmiešaný s kremičitou múčkou. Táto zmes je ideálna na zhutnenie a zarovnanie podkladu, či vypchatie škár.

Tretia a posledná vrstva má hrúbku 2 mm.
Tu už je možné dizajnovať podlahu a zvoliť si farbu, či motív, ktorý ste si vybrali.

Ak si zvolíte 3D prvky do svojej podlahy, je potrebné na to myslieť práve v tejto fáze. Pri 3D fólii sa ešte navrch dáva tenká vrstva ochranného transparentného laku.

Tuhnutie epoxidu prebieha pomerne rýchlo, preto sa nanášanie neodporúča robiť svojpomocne. Mohli by ste sa dostať pod časový stres. Aj preto je vhodné spoľahnúť sa na profesionálov, sa vyhnete stresu a ušetríte na materiáli.

Pri polyuretánovej podlahe je postup takmer identický, ale v treťom kroku, kedy je nanesená polyuretánová stierka, sa nanáša ešte polyuretánový lak ( matný alebo lesklý ).

Polyuretánová podlaha sa používa v interiéroch, hlavne v obytných priestoroch s podlahovým kúrením. Oproti epoxidovej podlahe je polyuretán oveľa mäkší  príjemnejší na chôdzu a odolnejší. Je potrebné ho vždy prelakovať. Lak ho zároveň chráni pred poškriabaním.

Inšpirujte sa našimi realizáciami nižšie a budeme radi, ak nás kontaktujete.Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *