Liate podlahy svojpomocne
Liaté podlahy, Da Vinci Martin

Nech už je vaším cieľom zmeniť vzhľad vašej podlahy alebo jej len dodať jej nový život, rozhodnutie spraviť to svojpomocne je lákavé. Avšak, predtým než sa pustíte do toho, je dôležité pochopiť, že práca s podlahovými materiálmi, najmä s polyuretánovými a epoxidovými zmesami živicami môže byť zložitá a náročná.

V tomto článku vám predstavíme kroky na spravenie podlahy svojpomocne, ale zároveň zdôrazníme dôležitosť zváženia profesionálnej pomoci.

Liata podlaha krok za krokom

  1. Na začiatok je nevyhnutné dôkladne prebrúsiť pôvodnú podlahu pomocou podlahovej brúsky s odsávaním. Po tomto kroku nasleduje dôkladné povysávanie podkladu a vyrovnanie všetkých nerovností a prasklín. Až potom sa môžeme pustiť do aplikácie základnej živice s tužidlom. Po dôkladnom premiešaní môžeme nanášať základný epoxidový náter pomocou valca určeného na podlahy a živice. Je vhodné ešte posypať materiál kremičitým pieskom, aby sme dosiahli ešte lepšiu adhéziu.
  2. V nasledujúcom kroku je potrebné zmiešať základný epoxidový náter s kremičitou múčkou a nanesieme ho rovnomerne hladítkom na podlahu. Celú vrstvu následne premiešame pieskom.
  3. Tretí krok sa zameriava na aplikáciu vrchného polyuretánového alebo epoxidového náteru, ktorý nanášame pomocou zubovej stierky.
  4. Posledný krok sa týka polyuretánových podláh, ktoré sa chránia nanesením laku. Jeden realizátor nanáša lak valcom s dĺžkou 25 cm, zatiaľ čo druhý s dĺžkou 50 cm nanáša lak do stratena.

Prečo by ste liatu podlahu nemali robiť svojpomocne?

Pri rozhodovaní sa pre vytvorenie liatej podlahy svojpomocne je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť konečný výsledok. Hoci DIY prístup môže znieť lákavo a môže byť finančne výhodnejší, existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste mali zvážiť profesionálnu pomoc.

Po prvé, spracovanie epoxidovej zmesi vyžaduje presnosť a skúsenosti. Nesprávna aplikácia môže viesť k tvorbe bublín, kráterov, nerovností alebo dokonca k neúplnému vytvrdnutiu materiálu, čo by mohlo mať za následok trvalé poškodenie podlahy. Profesionáli majú skúsenosti s manipuláciou s epoxidovými zmesami a vedia, ako dosiahnuť požadovaný výsledok.

Ďalším dôvodom je technická zložitosť procesu. Od prípravy podkladu až po aplikáciu základnej a hlavnej vrstvy epoxidu vyžaduje práca s podlahovými materiálmi určitú úroveň znalostí a odbornosti, ale aj strojov. Profesionáli majú potrebné vybavenie a know-how na zvládnutie každej fázy procesu.

Čas je nezvratným faktorom pri tomto procese. Akonáhle zmiešate základný materiál s tužidlom, máte len okolo 15 minút na jeho aplikáciu predtým, ako začne tuhnúť. Pre nezvyknutých sa to môže zdať ako nemožný úkol, a ak nestíhate, materiál sa vám môže znehodnotiť. A ohrozíte aj kvalitu práce, ak nedokonale nepreviažete praskliny – to môže viesť k postupnému rozkladu podkladového materiálu a tým aj celej podlahovej konštrukcie. A ešte je tu tá záverečná vrstva – lakovanie. Bez dostatočnej zohratosti môže byť každý valcový ťah po nanesení laku viditeľný na finálnej ploche, čo môže značne ovplyvniť celkový dojem z výsledku.

Okrem technickej zložitosti je dôležité zvážiť aj bezpečnostné riziká. Pri práci s chemickými látkami ako je epoxid a polyuretán je nevyhnutné dodržiavať bezpečnostné opatrenia a správne postupy. Profesionáli sú školení v bezpečnom manipulovaní s týmito látkami a majú potrebné vybavenie na minimalizáciu rizika pre zdravie a životné prostredie.

Nakoniec, aj keď sa na prvý pohľad zdá byť prístup ako finančne výhodnejší, môže sa ukázať, že profesionálna inštalácia je dlhodobo efektívnejšia. S profesionálnou pomocou môžete minimalizovať riziko chýb a opráv, ktoré by mohli vzniknúť pri pokuse a tým v konečnom dôsledku ušetriť veľkú sumu peňazí.

Zvážte svoje limity a ak sa rozhodnete, že predsa len to zveríte profesionálom s mnohoročnými skúsenosťami, budeme radi, ak sa na nás obrátite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *